…A stala sa katastrofa! Tak dlho sme budovali my tu na Slovensku „náš automobilový priemysel“, že teraz, keď už tu máme štyri fabriky na luxusné automobily s výrobou cca milión automobilov ročne a piata sa stavia, nám zrazu amíci vyrúbili 25 percentné clo na ich predaj v USA. To „nám“ prinesie miliardové straty v exporte, zníži „nám“ to hrubý domáci produkt a vyvolá prudkú nezamestnanosť u Slovákov! Čo len budeme robiť? Čo robiť?!…
No tak už dosť tej textovej demagógie! Zamyslenie prináša Ing.Peter Zajac-Vanka (1955) 28.3.2025
Po 1.
Svoje továrne majú na Slovensku automobilky Jaguar Land Rover v Nitre, Kia v Tepličke za Žilinou, Stellantis v Trnave a Volkswagen v Bratislave, fabriku na výrobu elektrických áut v krajine buduje automobilka Volvo Cars vo Valalikoch za Košicami. Do USA podľa dostupných informácií vyvážajú svoju produkciu slovenské závody Volkswagenu a Jaguaru Land Rover.
Po 2.
Vraj 25-percentná colná záťaž na „naše“ autá? A to sme si my netrúfli pri ich „exporte“ zo Slovenska zdaniť ich ani pol percentom z predaja do štátneho rozpočtu? Vysvitá, že nakoniec: „My chceme Trumpa za prezidenta Slovenska!“ Ten vie ako získať financie do štátneho rozpočtu.
Po 3.
Na Slovensku sa ročné predá asi 90 tisíc automobilov, ale všetkých značiek sveta. U nás ale „vyrobíme“ asi milión kusov luxusných osobných automobilov – a žiadna diverzifikácia na účelové vozy či nákladné alebo vozy pre hromadnú prepravu cestujúcich. To sú všetko luxusné vozy, ktoré výrobca – cudzí investor, disponuje logistikou mimo územia SR, ale zato ich oficiálna štatistika EÚ a SR zahŕňa do „exportu“ lebo išli za hranice štátu a ešte navyše ich podľa cien oceňuje ako významný objem financií tvoriacich podstatnú časť slovenského HDP ( spolu s celým výkonom okolo áut automotive priemyslu cudzích výrob na Slovensku).
Po 4. a najpodstatnejšie:
Z celej tej produkcie cudzích výrobcov nemá štátny rozpočet SR ani cent. ANI CENT! To preto, lebo v trhovej ekonomike je dôležité až inkaso z predaja tej masy automobilov, nuž ale na Slovensku sa to inkaso nedeje, to všetko ide vlakmi a kamiónmi „von“ za hranice SR a až tam sa dejú tržby z predaja!
Po 5.
„Vyhováračky“ typu že nám to ublíži, lebo bude vysoká nezamestnanosť nebudeme brať vážne, kým si cudzí zamestnávatelia nárokujú pomaly až 80 tisíc zamestnancov zo zahraničia a dokonca lobujú aj za to, aby sem mohli byť presťahované aj ich rodiny. To už je klasická kolonizácia územia ako v stredoveku. A navyše – ak niekto tvrdí, že predsa „nám dávajú prácu“, tak ho treba upozorniť, že za tú pracovnú silu platia, nakupujú si ju u nás a navyše sa im zdá, že „pracovná sila“ je pridrahá kvôli daniam a odvodom za zamestnancov. Takže áno, o tie dane a odvody prídeme, ale nie je to taká tragédia ani pri 25% clách.
ERGO
Z celej tej produkcie cudzích výrobcov AUTOMOBILOV na Slovensku nemá štátny rozpočet SR ani cent. ANI CENT!

Zvyšok nárekov si prečítate v masmédiách hlavného prúdu:
„Trump udrel na európske automobilky a uvalil 25-percentné clá. Podľa Šefčoviča budú ‚devastačné‘, EÚ zareaguje„
link
„Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty uvalia clá vo výške 25 percent na dovoz „všetkých automobilov, ktoré neboli vyrobené v Spojených štátoch“, a podpísal v tomto smere príslušný exekutívny výnos. Clá vstúpia do platnosti 2. apríla, dodal Trump v Bielom dome.
Americká vláda očakáva, že toto opatrenie prinesie dodatočných 100 miliárd dolárov na daniach, uviedol poradca Trumpovej administratívy.“
Americké clá uškodia slovenskej ekonomike, zhodli sa ministerka a analytik
„Slovensko patrí ku krajinám, ktoré budú najviac zasiahnuté americkými clami na dovoz automobilov vo výške 25 %, ktoré by mali začať platiť od 2. apríla. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) znížia clá kumulatívne v nasledujúcich troch rokoch približne o 1,5 %. To prinesie stratu miliárd eur v exportoch a výrazný negatívny dosah aj na trh práce v podobe nárastu nezamestnanosti o niekoľko desatín percenta, uviedol analytik Horňák.“
Nedá sa zahromžiť: A krucinál! A kde sú tie miliardy z hrubého domáceho produktu Slovenska? Kto nimi disponuje?!
„Zavedenie ciel na dovoz automobilov do Spojených štátov spomalí ekonomický rast Slovenska a negatívne ovplyvní trh práce v podobe mierneho rastu nezamestnanosti. V komentári k oznámeniu amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení 25-percentného cla to napísal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) uviedla, že Slovensko bude patriť k najviac zasiahnutým krajinám v Európskej únii.“

KOMENTÁR K BOLESTIVÉMU ZÁVERU
Keď sme kedysi na stránkach už neexistujúceho denníka Hospodársky denník polemizovali, či nám nestačí na malom Slovensku len jedna automobilka ( Volkswagen vtedy prevzal areál Bratislavských automobilových závodov v Devínskej Novej Vsi), vtedy všetci „múdri“ kričali, že potrebujeme sem prilákať cudzích investorov a auto je najlukratívnejší výrobok, zamestnáme na 100 percent všetkých Slovákov. Obriu zásluhu v tom mal bývalý generálny riaditeľ Martimexu pán Uhrík, ktorého klepkali po pleciach ako keby dal gól. Kde je dnes?
A tak sme si tu desaťročiami vybudovali priemyselnú monokultúru automobiliek a priliehajúceho automotive priemyslu bez odbytového zázemia v tuzemsku. Ale vydodávanie áut za hranice sme si ponechali štatisticky v EÚ hodnotiť ako úspešný export, aj keď sme za predaj áut neuvideli ani korunu, neskôr ani cent. Takže dnes trpme, ak sme boli hlupáci…horšie je, že ministerka Saková síce ten problém zdedila, ale neurobila už dva roky žiadne opatrenia na diverzifikáciu výroby. Stále sme priemyselnou monokultúrou (ako Bangladéš v pestovaní bavlny) a sotva to zachráni minister Kaliňák budovaním zbrojného priemyslu. Tiež „zbláznený efekt“ plynúci z vojny na Ukrajine…
Kriticky sa pýtate, že načo tej kritiky, poskytnite riešenia?
Nuž, čo tak preštelovať linky v automobilkách na vozy pre technickú infraštruktúru – dodávky, sanitky, technické vozidlá, vozy pre hromadnú prepravu ľudí? Ale to sa smiali „odborníci“ ešte vo voľbách 2016, keď s tým prišiel predseda strany Vzdor, čo chcel socializmus…