Ing.Peter Zajac-Vanka, narodil sa 28.9.1955 v Bratislave. Prežil časť života v ČSSR, presnejšie v Bratislave, hlavnom meste Slovenskej socialistickej republiky. Dnes je predčasným dôchodcom v Slovenskej republike. Vzdelaním je ekonóm, absolvoval v roku 1979 Vysokú školu ekonomickú v Bratislave, Obchodnú fakultu, smer Ekonomika a riadenie zahraničného obchodu, okrem odborných má aj štátnicu z marxizmu-leninizmu.
Po roku 1990 sa vzdelával na kvalifikovaného ekonóma, manažéra a kouča na britskej Open University Business School, založenej labouristami, kde získal akreditívne vzdelanie Diplom v manažmente (1996) a z finančných dôvodov nepokračoval na stupni MBA. Stal sa však profesionálnym lektorom, tútorom, teda koučom a konzultantom vo vrcholovom manažmente na školách pre slovenských a českých manažérov City University Bratislava a Open University Czech Republic, kde pôsobil do roku 2002. Táto profesia ho živila do roku 2011.
Pôsobil v troch kariérnych oblastiach, občas vzájomne prepojených, takže v období 1979 – 1990 pracoval v zahraničnom a medzinárodnom obchode ČSSR, neskôr v exporte slovenských firiem, prešiel si v praxi od výskumného ústavu cez akademickú pôdu až po medzinárodný obchod vo výrobných podnikoch, v strojárstve, v agropotravinárskom priemysle, v obchodných podnikoch i v bankách a finančných spoločnostiach. Časť tejto kariéry prežil ako zamestnanec, časť ako živnostník. V tretej oblasti kariéry pôsobil ako novinár v ekonomických témach a neskôr ako publicista a bloger, v súčasnosti ako redaktor-dobrovoľník v občianskom združení organizujúcom alternatívne internetové vysielanie Slobodný vysielač Banská Bystrica. Písal množstvo článkov do Nového Slova, do Hospodárskeho denníka, bol redaktorom Slovenského Profitu (1993), zúčastňoval sa vedecko-výskumných aktivít a venoval sa oblastiam ako vedomostná ekonomika, ekonomická demokracia, socialistická ekonomika a v poslednom čase národohospodárska problematika. Nikdy sa však nestal oficiálnym akademikom a učiteľom.
Poctivou prácou sa časom dožil dôchodkového veku, nezaťažený starosťami o veľké bohatstvo. Má skúsenosť s definovaním hospodárskeho „indexu šťastia“ – osobného i spoločenského. Založil v poradí už tretie občianske združenie, „Spolok pre šírenie národohospodárskeho rozvoja Slovenska“ ,ktoré práve odštartovalo ako Klub národohospodárov a rozbieha sa v osvetovej a vzdelávacej činnosti.
„Podobne ako kedysi publicista V. Mlynař si môžem hovoriť, že som socialista na voľnej nohe. Som presvedčený a mám o tom dôkazy, že socialistický ekonomický systém bol úspešný. Len vtedajšie politické elity neboli úspešné – a politické elity nie sú úspešné ani dnes, nech si na Slovensku dávajú akýkoľvek názov. Sme príliš malou krajinou a málopočetným ľudom žijúcim tu na Slovensku, aby sme miešali svetové dejiny. Ale máme povinnosť hospodára pracovať na svojom a prežiť – dlžíme to našim pokoleniam predkov a sme povinní našu vlasť a naše hospodárstvo udržať a zveľaďovať. Našu vlasť a hospodárenie v nej obyvatelia Slovenska, slovenský ľud vždy ako štafetu znova a znova zveľaďovali napriek všetkým vojnám, porobeniam a politickým zradám, od 6.storočia n.l. sme nezabudli svoj jazyk a svoje zvyky a hospodárili sme tu. Je potrebné hospodáriť a rozvíjať národné hospodárstvo Slovenska tak, aby sme boli šťastní, prekvitali a rozvíjali sa ďalšie storočia, a to bez ohľadu na svetové dejiny. Máme túto povinnosť voči predkom i generáciám potomkov.“
napísal Ing.Peter Zajac-Vanka