ku kapitole 4.4. Ako na tom bude jednotlivec ekonomicky?
k ilustrácii: kedysi sme tomu hovorili „kontrola korunou“, nuž ale dnes máme euro: jednotlivec sa nezmení, vždy bude posudzovať kvalitu spoločensko-ekonomického zriadenia aj cez „kontrolu korunou“, koľko zarobí…koľko takýchto pekných dvojkrížov bude mať v peňaženke…
Ak teda v spoločnosti organizácií bude jednotlivec pracovať vo viacerých organizáciách, alebo aj len v jedinom podniku, množstvo potrieb si bude uspokojovať práve prostredníctvom zdrojov a prostriedkov nachádzajúcich sa v týchto organizáciách.
Pri adekvátnom zadefinovaní spoločenskej spotreby v podniku, v ktorom pracovník bude môcť čerpať zdroje na zdravotnícke, sociálne zabezpečenie, vzdelávanie i rekreáciu spojenú s reprodukciou svojich pracovných schopností a životných síl počas svojho aktívneho ekonomického života v danom podniku, potom „výplata zisku“, (hovorme radšej už o výplate podielu z hospodárskeho výsledku), bude slúžiť po zdanení na čisté a výhradne individuálne potreby jednotlivca a jeho domácnosť a jeho úspory do budúcnosti.

Schweickart predpokladá, že aj „vyplatený zisk na jednotlivca“ bude spoločensky zdanený pravdepodobne do jednotného alebo štrukturovaného daňového odvodu na pokrytie štátnych, regionálnych a miestnych spoločenských potrieb obyvateľstva podľa zásady medzigeneračnej solidarity.
Jediná zmenka o dani zamestnancov je u Schweickarta pri objasňovaní, či nebudú dane podniku tak vysoké, aby mohli priviesť podniky k bankrotu: „Zisk, ktorý sa vytvorí po odpočítaní nákladov, sa vráti pracujúcim. Tí budú platiť daň z príjmu, ako sa to deje aj dnes, resp.spotrebnú daň, no na druhej strane nie je dôvod na dvojité zdanenie(95).
O tom, ako sa v praxi demokratického podniku takmer hneď môže prejaviť zásadne lepší príjem oproti súkromnému podniku sa dočítate v knihe Coopindustria, v kapitole 5.5. pod názvom „Plná peňažemka“. Pretože ani veľmi dobré čísla na súvahe a výsledovke podnikových financií nemotivujú v prvom roku členov zamestnaneckej samosprávy tak, ako ich plná peňaženka. Zisky z podnikania už neodčerpáva žiadny súkromný majiteľ a ak podnik aspoň zachoval produkciu na úrovni pred premenou na demokratický, prejaví sa to na príjme každého zamestnanca.
odkazy
(95) Schweickart – Ekon.demokracia, str.88, o dani z príjmu
Coopindustria – P.Zajac-Vanka, kapitola 5.5 „Plná peňažemka“ – (dojemný príbeh o robotníčkach, ktoré po prvý raz v živote dostali na výplatu do obálky dve päťstoeurové bankovky ako tisícku za odmenu)