Prekvapil ma záujem o reláciu o zahraničnom obchode v ĆSSR do roku 1990 a vzišlo z toho celkom zaujímavé video. Vyšlo to na videotelevíznej webstránke www.TVorba.net a potešil ma šéfredaktor, ktorý bol ochotný so mnou ísť a natočiť ten prvý palác zahraničného obchodu tu v Bratislave, samozzrejme to už sú zábery zo súčasnosti. Ale i tak ďakujem a aj za tú možnosť rozhovoriť sa. Viete, ak si mladé generácie pod pojmom „zahraničný obchod za sociaizmu“ majú pamätať iba tie antikomunistické bludy o tom, že sme nič poriadne vtedy neexportovali a vôbec boli problémy s importov banánov a mandariniek, na ktoré bolo treba stáť vo fronte…
A tak sem zavesím to video z videotelevízie TVorba.net a k tomu ešte dám komentár – pár poznámok.
link https://tvorba.net/title/uspechy-socializmu-technopol-prvy-palac-zahranicneho-obchodu-na-slovensku/
Len v jedinej časti opravujem resp.pridávam text: Ide o fotografie „mladého“ inžiniera Zajaca-Vanku stojaceho pri strojnom zariadení laserového kovoobrábacieho centra LCS 400-1 v dvoch obrázkoch: áno. písal sa rok 1989 a na fotografii je vidno v laserovom centre obrobkový stôl zo Strojární Piesok n.p. a okolo neho technici z podniku plus technik z NICTL AN v Šature.
Patrí sa napísať, že od roku 1988 som síce pracoval v medzinárodnom obchode, ale už vo vedecko-technickej spolupráci na vývoji laserového obrábacieho centra v rámci Komplexného programu Socialistickej ekonomickej integrácie /skratka KP SEI), kde sa konal výzkum na Štátnom drevárskom výskumnom ústave Bratislava a vývoj s partnermi Strojárne Piesok, n.p., ZPA (Závody prumyslové automatizace Nový Bor, n.p., Feinmechanische Werke Halle, NDR a NICTL AN ZSSR (Naučno-issledovateľskij institut po lasernym technologijam Akdemii Nauk a prvý kontrakt s odsúhlasením tecnických špecifikácií pri zospojení štyroch podnikov bol podpisovaný v novembri 1989, oficiálne som tam bol ako zástupca PZO POLYTECHNA. Žiaľ, po 1. januári 1990 už V.Klaus zaviedol tzv.rozpočtové provizórium a v marci-apríli 1990 ministri vlády Dlouhý a Klaus „zrušili“ účasť Československa v obchodovaní s krajinam,i RVHP. Tým sa celý program KP SEI poslal „do hája“…
