Úvaha Ing.Petra Zajaca-Vanku, publicistu a literárne činného autora, lektora a školiteľa dospelých, ktorý si v prichádzajúcej „sedemdesiatke“ priznáva, že toho už veľa nenarobí, ale veľa si pamätá a má skúsenosti…a tak uvažuje textom takisto ako mnohí mladší „autori predpovedí o budúcnosti Slovenska“. Dňa 20.januára roku 2025.
Poznáme ono biblické „sedem bolestí“, nuž ale mám úctu ku kresťanstvu i keď nie som veriaci. Preto sa zamyslím iba nad tým, v akej situácii sa ocitlo Slovensko, Slováci, slovenská spoločnosť v roku 2025. A čo z toho asi vzíde. A zhodou okolností mi vyšlo tých „bolestí“, ale ja si myslím, že skôr nešťastí – tiež sedem. Poďme si ich vymenovať:
Ilustrácia: Odhalený archeológmi hrob veľkomoravského bojovníka s useknutou hlavou – že by to bolo už po roku 907 nášho letopočtu? Čaká Slovákov rovnaký osud po roku 2035?
SEDEM NEŠŤASTÍ SLOVENSKA 2025
1.Nespokojnosť s „ukotvením“ Slovenska
2.Vymierame a s nami miznú aj skúsenosti, vedomosti, zručnosti
3.Stali sme sa kolóniou cudzích mocností
4.Slovensko stráca svoju minulosť
5.Stratili sme schopnosť obnovovať svoje zdroje a pracovnú silu
6.Slovensko osprostelo -stratilo svoju vzdelanosť
7.Slovenská inteligencia zaniká a zrádza národ – zanikneme
1.NESPOKOJNOSŤ A NEKONFORMNÁ SITUÁCIA VNÚTRI I NAVONOK S GEOPOLITICKÝM PROSTREDÍM
1.Slovensko ako republika, Slovenská republika, sa ocitá znova v situácii, keď si roky uplatňovaná politika vedúcich vládnych kruhov vynútila zaradenie Slovenska do takej skupiny krajín a do takého spoločenstva (politického, hospodárskeho i kultúrneho), v ktorom sa ľud Slovenskej republiky necíti dobre, pretože to nezodpovedá kultúrnemu vývoju Slovákov, nezodpovedá to storočie trvajúcemu dejinnému vývoju a naturelu i skúsenostiam Slovákov.
2.VYMIERAME A ZANIKAJÚ VEDOMOSTI, SKÚSENOSTI, SCHOPNOSTI
2. Slovenské obyvateľstvo vymiera. Nielenže zostarlo, ale o desaťtisíce občanov prichádza vysťahovaním, odchodom za prácou i za „šťastím“ a tým, že sa rodí veľmi málo detí a rodina už nie je základom spoločnosti. A spolu s vymieraním odchádzajú staršie generácie tých ľudí,, ktorí mali neoceniteľné skúsenosti z predchádzajúcich desaťročí budovania moderného slovenského národa a tvorby štátnosti i života v spoločnom štáte s Čechmi. A odchádzajú a zanikajú vedomosti, ba celé profesné odbory priemyselnej industrializácie, rozvoja poľnohospodárstva, stavebníctva, dopravy, energetiky, zanikajú schopnosti organizovať výrobu a vôbec hospodársky život vlastnými silami. Mladé generácie nenadväzujú na to, iba v malých výnimočných prípadoch…
3.SLOVENSKO SA NEČAKANE STALO HOSPODÁRSKOU KOLÓNIOU GLOBÁLNEHO SVETA, KOLÓNIOU CUDZÍCH VLASTNÍKOV A MOCENSKY JE PODRIADENÉ SILNÉMU VOJENSKÉMU A POLITICKÉMU KOLONIZÁTOROVI, KTORÝ S TÝM MÁ STOROČNÉ SKÚSENOSTI
„Nečakane“, pretože TOTO sme rozhodne my v Československu koncom roka 1989 nechceli. Ale nespamätali sme sa ani po „cunami“ obrovských prítokov cudzieho tovaru (ba vítali sme to), ani po devalváciách, po privatizácii, ktorá sa zvrhla v obyčajnú krádež, ani po rozdelení republiky, ba ani po vstupe oboch republík do Európskej Únie a do NATO. Vládam to „nedošlo“, že sa kolonizujeme, ak hospodárstvo preberá na sto percent zahraničný kapitál, a to od obchodných reťazcov, cez prepravu, financie, banky, priemyselnú výrobu, farmy a agro, až po zdravotné poisťovne, nemocnice, dôchodkové správcovské spoločnosti a – občianske združenia založené na „nevládnom základe“, ale určujúce verejnú mienku, ideológiu, výchovu, ba zasahujúce až do morálky a ľudských vzťahov…a tak zrazu, ak sa vláde nepáčil postoj k vojne, ku gender politike či, ku gríndíl-ideológii a chce byť samostatná, prichádza mocenská hrozba „z Bruselu“ a aj z NATO, Sme kolóniou.
4. MINULOSŤ SLOVENSKA V 20.STOROČÍ BOLA DEHONESTOVANÁ, ZOSMIEŠNENÁ, PREDCHÁDZAJÚCE GENERÁCIE BUDOVATEĽOV SLOVENSKA BOLI OČIERNENÉ A HROZÍ, ŽE PADNÚ DO ZABUDNUTIA. SLOVENSKO STRATILO SVOJU MINULOSŤ.
Dnes už vieme, kde sa tu odrazu vzal tak nenávistný ANTIKOMUNIZMUS od decembra 1989 a prečo sa antikomunistický prístup stal verejnou mienkou na dlhé desaťročia: musel, pretože to bola riadená propaganda zo Západu a my sme boli bezbranní voči „proxy“ vojne v ideológii – aj komunisti radšej zahodili svoje stranícke preukazy a prezliekali kabáty: nik nechcel visieť na kandelábri ako v Budapešti 1956, alebo byť zmasakrovaný ako Ceausescu v Rumunsku v decembri 1989. A tak sa antikomunizmus stal mocenskou zbraňou proti „všetkému minulému“, aj ekonóm V.Klaus „asanoval“ socializmus z hospodárstva, aj celá kultúrna obec sa otočila o 180 stupňov a zosmiešňovalo sa všetko čo bolo v ére „komunizmu“ i keď tu nikdy ako taký nebol. Rétorikou hnusu bolo označiť niečo „za socialistické“, teda fuj!, hnus. Ďalšie a ďalšie generácie mládeže boli vychovávané k hnusu zo socializmu a v rodinách umierali zhrdení hrdinovia socialistickej práce, budovatelia toho celého hospodárskeho a sociálneho zázraku, ktorý trval od 1948 po 1989. Profesor M.Kučera, sám aspoň postojom antikomunista, sa vyjadril jasne: „ak nepoznáš svoje dejiny, nemáš žiadnu budúcnosť“. A my sa v slovenskej spoločnosti k tomu raketovo blížime…
5.SLOVENSKO STRATILO SCHOPNOSŤ REGENERÁCIE SVOJICH PRACOVNÝCH SÍL A EKONOMICKÝCH ZDROJOV. NAPRIEM IDEOLÓGII „O TVRVALEJ UDRŽATEĽNOSTI“ JE DEVASTOVANÉ TAK, ŽE PRICHÁDZA O SVOJU ÚRODNÚ PôDU, UŽ NIE JE SKORO V NIČOM SEBESTAČNÉ A STÁVA SA KONZUMNOU KONCOVKOU EUROATLANTICKEJ CIVILIZÁCIE.
To cudziemu kapitálu „nevadí“ – pracovnú silu „si dovezie“ a bude imigrantmi kolonizovať Slovensko ako kedysi po vyvražďovaní z 1240 mongolo-tatárskymi hordami, či po panstve Osmanov…a ak sa vyčerpajú prírodné zdroje, no tak tu urobia turistickú destináciu rovnako ako v Skalnom meste Petra…
6.SLOVENSKO RAPÍDNE STRÁCA SVOJU VZDELANOSTNÚ ÚROVEŇ, MLADÉ GENERÁCIE SÚ „DEBILIZOVANÉ“ TZV.DEMOKRATICKÝMI MODERNÝMI PRÍSTUPMI, ZABUDNUTÁ JE KOMENSKÉHO STÁROČIA FUNGUJÚCA ŠKOLA A OKREM PRIRODZENEJ INTELIGENCIE MIZNE AJ EMOCIONÁLNA INTELIGENCIA – TJ.VNÍMANIE VZŤAHOV MEDZI ĽUĎMI
Niekto to chcel a zariadil, aby Slovensko „osprostelo“. Antikomunizmom hnané činy zlikvidovali stáročia budovaný školský systém pre deti a mládež od čias humanistu Jána Amosa Komenského, rôzne menšinové združenia si presadili svoj separátny systém škôl po vzore rôznych konfesií a sektárstva, ako Briti radi hovoria, „potrebujeme oddaných vojakov a workerov, ktorí bojujú, makajú a nemyslia pritom…“ Ak mali kedysi deti a mládež výchovu prísnu a zásadovú z rodiny, zo školy, od cirkvi, dnes bezzásadová „výchova“ vedie cez internet a tzv.sociálne siete a výsledky už v roku 2025 poznáme: nepodanie rúk najvyššiemu predstavitrľovi štátu, vraždy učiteľky a spolužiačky, predtým oslavovaný atentát na predsedu vlády, predtým náreky nad smrtiacou streľbou pri gay-klube, ale absolútna ignorancia piatich zabitých vysokoškolákov na zástavke hromadnej dopravy v Bratislave takmer v ten istý mesiac toho istého roku, oslava vojny a vyvolávanie nenávisti voči potomkom osloboditeľov spod fašizmu. Absolútna ľahostajnosť voči vlasti a národu, často vysielaná slovami: tu v cudzine som doma!. Kultúra, aká sa pestovala v uzavretých skupinách či na opileckých stretnutiach a mejdanoch puberťákov…
7. SLOVENSKÁ INTELIGENCIA, KTORÁ VŽDY TVORILA PRIRODZENÚ ELITU NÁRODA, SA STRATILA. JEJ MIESTO ZAUJALI TAK AKO V STAROM RÍME POKLONKUJÚCE CELEBRITY ČAKAJÚCE ZA SVOJU ODDANOSŤ TUČNÉ ODMENY. A TO JE BOD, KEĎ NARASTÁ NEBEZPEČIE ZRADY VLASTMÉHO NÁRODA. MOŽNO SLOVENSKO V 21.STOROČÍ, MOŽNO UŽ V TRETEJ DEKÁDE 21.STOROČIA – ZANIKNE.
Slovenská inteligencia, ktorá hviezdne zažiarila v 19.storočí, generácie štúrovcov, generácia štefánikovcov, katolickí vzdelanci, evanjelickí vzdelanci a učitelia, takisto ako celá plejáda kultúrnych osobností, vedeckých a spoločenských inštitúcií v rokoch 1945 – 1989, tí všetci boli „potlačení“ a určení k zabudnutiu.Čo zostalo, to sú komedianti, herci, celebrity z reality show, treťotriedni publicisti, ba každý, kto vstúpi do politiky, nebodaj sa dostane do parlamentu. Toľko „inteligencie“ a elít ešte teda Slovensko nemalo. Výsledky ich činnosti sú úbohé – skončili v žabo-myších vojnách jeden proti druhému. Tak toto nezažil ani Svätopluk a že ten mal svojho Wichinga v radoch bavorského prelátu na Slovensku, ktorý vyhnal žiakov Cyrila a Metoda v 9.storočí.
záver:
No, takže to je prekvapenie. Žiadne konkrétne obrazy apokalypsy. Žiadna celospoločenská chudoba a živorenie. Žiadne vojny, ale nemožno vylúčiť občiansku vojnu, žiadny hladomor, žiadne rúcanie sa budov, žiadne smrteľné potopy a prírodné živly.
Možno zanikneme tak potichu, ako zanikla tretia najväčšia veľmoc v Európe v 9.storočí – Veľkomoravská ríša v roku 907n.l. po smrti Svätopluka. Možno už v roku 2035 Slovensko nebude. Ani ako štát, ani ako národ…a toto chceme?
toto chceme?!