6. Predsa len doslov…
Ekonómiu všetci teraz podceňujú i zatracujú. Tá, „klasická ekonómia“, akú sa v súčasnej demokratickej spoločnosti Slovenska už 27 rokov učia univerzitní i stredoškolskí ekonómovia, je v koncoch, pretože jej konštrukcie a východiská i riešenia problémov sú už „muzeálne“ vzhľadom k posunu ku globálnemu svetu v 21.storočí, zatiaľ čo tú „politickú ekonómiu“, ktorá bola mylne označovaná ako Marxova od dôb jeho napísania Kapitálu, tú oficiálne demokratické establišmenty nechcú uznať, lebo je v nej objasnená teória o nadhodnote, pracovná teória hodnoty a je tam objasnené, ako došlo k odcudzeniu práce i k javu, že „peniaze robia peniaze“ (známa II.veta vzorca p – p´ ) – čo je v súčasnosti kritický problém kapitalistického hospodárskeho systému – extrémne sociálne nespravodlivé rozdeľovanie hospodárskych výsledkov a bohatstva, pretavujúce sa do extrémnej sociálnej nespravodlivosti, a to napriek demokratickému politickému zriadeniu a pomerne vysokej životnej úrovni pri porovnaní napríklad s africkými krajinami či krajinami, kadiaľ sa prehnali vojnové konflikty posledných dvoch dekád.
A to sa „nehodí“, lebo to odhaľuje realitu odtrhnutia sa virtuálnej globalizovanej ekonomiky finančných trhov od skutočnej, reálnej ekonomiky materiálnej výroby a poskytovania skutočných (nie internetových a sw služieb) výkonov servisu a služieb ľuďom za peňažnú protihodnotu.
Ekonómia sa dnes stala politickou, alebo ešte bude výstižnejšie, ak označím, že v súčasnosti ekonómia = politika. Stalo sa čo sa stať nemalo. V dejinách sa tak stalo i náboženstvu, v mene ktorého viedli povolaní a vyvolení sväté vojny. Dnes sa vojny nemusia viesť. Stačí mať ekonómiu. Tá klasická a liberálna práve čerstvo zlyhali. A ľudia sa obzerajú, že čo bude ďalej.
Politika „doľava“ je rozbitá a nefunguje. Ale je tu život každodenný, ktorý žijú milióny ľudí v ekonomike. A tá môže byť „vľavo“.
Takže ak má niekto dnes problém s tým, čo je „vľavo“, nech nazrie do podstaty života človeka, ktorý musí denne riešiť svoj materiálový svet a život v ňom. Tou podstatou a kritériom (najvhodnejšie sa ukazuje – ekonomickým kritériom) je:
1. Ako sa rozdeľuje hospodársky výsledok v ekonomike sveta
Ak sa rozdeľuje tak, že „majitelia“ dostanú zisk a námezdná pracovná sila „cenu za svoju prácu“ (rozumejme mzdu) – toto kritérium je vpravo
Ak sú majitelia a pracovníci v ekonomike tí istí a spravodlivo si rozdeľujú hospodársky výsledok – toto kritérium je vľavo
2.Ako sa v ľudskej spoločnosti (globálne, po krajinách, po regiónoch) rozdeľuje bohatstvo:
Ak nerovnomerne a „podľa zisku“ – je to kritérium vpravo
Ak rovnomerne a so snahou vyrovnať rozdiely a sociálne spravodlivo –je to kritérium vľavo
3. Ako sa prerozdeľuje národné bohatstvo v jednotlivej krajine:
Ak „podľa výsledkov šikovnosti vlastníka“ , s dôrazom odmeniť výkonnosť vlastníka a s dôrazom na individuálny úspech a teda i sebecky- kritérium vpravo
Ak s ohľadom na potreby žijúcich osôb v danej spoločnosti a so zohľadnením solidarity medzi generáciami – kritérium vľavo
Tak a je to!
Filozofické a politické úvahy sú dnes chaotickým hemžením ideí a chcení, ale ak to má byť jednoznačne dvojpólové rozlíšenie čo je vľavo a čo je vpravo, musí to byť jednoznačné ako pri ľudskej reprodukcii: Buď muž alebo žena. Transsexuál sám seba neoplodní, rovnako ako pravicová politika neurobí z chudoby boháčov.
Buďme raz už jednoznační a neroztržití. Ale aj úprimní k sebe.
A aj preto som sa rozhodol pracovať nad témou ekonomiky po kapitalizme. Lebo ak mnohí budú písať katastrofické scenáre, niekto musí napísať i optimistický príbeh ekonómie. A týmto príbehom je návrat slovenskej spoločnosti do vytvorenia národohospodárskeho komplexu republiky, teda štátu a vytvorenie vlastnej ekonomiky po kapitalizme, nech si ju nazvete akokoľvek. Ja som pracovne dal tejto ekonomike názov ekonomická demokracia a spoločnosti, ktorá sa organizuje nad touto ekonomikou názov socialistická.
10.júla 2017 Ing.Peter Zajac-Vanka