Rozpočtové provizórium: sabotáž voči ekonomike

autorský článok Ing.Peter Zajac-Vanka 21.11.2019

Ako krásne sa tie naše dejiny opakujú. Predseda Národnej rady SR pohrozil vláde v novembri 2019, že ak sa neposadia a spolu nedohodnú, bude platiť na rok 2020 pre vládu a verejné financie „rozpočtové provizórium“ štátneho rozpočtu financií Slovenskej republiky.

Ale takéto rozpočtové provizórium sme už raz zažili: a to od 1.januára 1990. Ing.ekonóm Václav Klaus ako nominovaný minister financií Československej SOCIALISTICKEJ REPUBLIKY vo vláde „národného porozumenia“ M.Čalfu (ešte nie vláde národnej obete ako od 07/1990), nevedel nič o plánovaní národného hospodárstva a zhodil zo stola všetky zozbierané materiály o tvorbe štátneho rozpočtu ČSSR a tak po rozsypaní vlády KSČ demisiou predsedu vlády L.Adamca 9.12.1989 a po znefunkčnení parlamentu, Federálneho zhromaždenia ČSSR, oznámil „rozpočtové provizórium“ vlády ČSSR na rok 1990.

Vtedy to rozpočtové provizórium malo oveľa silnejší dopad , ako by malo dnes. Pretože všetky výrobné, obchodné a bankové podniky boli štátne, v socialistickom sektore v celospoločenskom vlastníctve, a to znamenalo že uviedol do neistoty a chaosu 100% hospodárskej podnikovej sféry Československa. Ba, veru, týkalo sa to aj družstevného sektora, ktorý bol národohospodárskym plánom previazaný na štátny rozpočet ČSSR.

A dnes?

Dnes v roku 2019 „sa to týka“ iba toho pol promile štátneho vlastníctva a je to všetko o verejnej správe, teda príjmoch a výdajoch štátu Slovenská republika, o príjmoch a výdajoch obcí, miest a vyšších územnch celkov. Ale vôbec sa to netýka súkromného vlastníckeho sektora a podnikov v rukách zahraničných investorov, či už ide o výrobu, obchod, banky, dopravu, energetiku, informačné služby alebo dokonca o časť zdravotníctva v súkromnom sektore.

Tak komu to ublíži, pán predseda NR SR? …

občanom Slovenska, ľuďom na Slovensku:

Lebo rozpočtové provizórium štátneho rozpočtu bude znamenať, že budú predovšetkým ohrozené verejné zdroje, a finančne verejné výdavky pre občanov SR, či už pôjde o štátne výdavky v dôchodkovom systéme, zdravotníctve, školstve, v infraštruktúre služieb štátu, alebo či pôjde o peniaze, ktoré dostáva obec, mesto, kraj, z verejných finančných prostriedkov.

Čudujem sa, že ľudia nie sú v uliciach a neprotestujú na námestiach…prečo? Lebo nevedia o čo ide…v prípade provizória DNES by ľuďom išlo o absolútnu neistotu vo vyplácaní dávok, dôchodkov, pri úhradách liekov, išlo by o fungovanie verejných služieb…ohrozuje to finančný stav spoločnosti a štátu. A nemalo by to byť aj dnes označené ako sabotáž?

Rozpočtové provizórium zdroj ePhoto

A teraz už len osveta a informácie z prevzatých materiálov:

Rozpočtové provizorium: Kdy by nastalo a co by znamenalo?https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/1081925-strasak-jmenem-rozpoctove-provizorium-desi-obce-i-firmy

Co znamená rozpočtové provizorium?

• Každý měsíc putuje na mzdy, sociální dávky nebo důchody pouze dvanáctina rozpočtu z předchozího roku.

• Dochází ke značnému omezení investic.

• Není možné čerpat peníze z evropských fondů.“

„Provizorium by ohrozilo nejen čerpání evropských fondů, ale i domácí investice. Třeba do nových silnic nebo domovů důchodců. Během provizoria totiž vláda každý měsíc uvolňuje na povinné výdaje státu – mzdy, sociální dávky nebo důchody – jednu dvanáctinu loňských výdajů.“

už sa to niekedy stalo i na Slovensku? …nedávno:

https://www.cas.sk/clanok/309685/bratislavu-caka-provizorium-co-na-to-sefovia-poslaneckych-klubov/

„… Hlavné mesto zostane s najväčšou pravdepodobnosťou aj po marcovom zastupiteľstve v rozpočtovom provizóriu.

Bude sa naďalej riadiť finančnými pravidlami schválenými na rok 2014. Zhodli sa na tom predsedovia jednotlivých poslaneckých klubov po tom, čo im primátor Ivo Nesrovnal predložil na preštudovanie predbežný návrh rozpočtu….“

Dankove ilúzie o provizóriu“ napísali v článku Pravda:

Martin Kováčik, Pravda 20.11.2019 20:00

Andrejovi Dankovi v parlamente niekto poradil, aby pri rozporoch týkajúcich sa štátneho rozpočtu na rok 2020 pohrozil rozpočtovým provizóriom. Tieto hrozby sú v skutočnosti skôr ilúziou ako reálnou politikou.

Napínanie svalov má zrejme fungovať pre voličov pred voľbami, aby predseda SNS vyzeral ako silný líder. Lídra však robia veľké a prospešné gestá, a nie nemohúcne prázdne kroky.

Danko hádam vie, že ak sa neschváli rozpočet, nebudú vyššie platy v štátnej správe, ani vyššie minimálne dôchodky či vyššie rodičovské príspevky. Na rok 2020 by sa išlo podľa podstatne nižších výdavkov v roku 2019.

Ohrozené by boli aj investície do spolufinancovania eurofondov vrátane výstavby diaľnic, nehovoriac o zhoršenej reputácii Slovenska v očiach investorov, ktorí by to premietli do prirážok pri splácaní štátneho dlhu.

Provizórium by bolo studenou sprchou nielen na preferencie SNS, ale aj Smeru a Mosta-Híd. Koalícia by sa namiesto prezentácie svojho štvorročného vládnutia mohla jedine pozerať na jasajúcu opozíciu, ktorá by poukazovala na nemohúcnosť dosluhujúcej vlády.

Slová o provizóriu vyznievajú skôr ako Dankova frustrácia z toho, že Smer naberá preferencie na dvoch frontoch. Má umierneného Petra Pellegriniho aj emotívneho Roberta Fica. Na voličov táto taktika, zdá sa, zaberá, ale Dankovej SNS, ktorá súperí vo veľkej miere o rovnakých voličov, vôbec nehrá do nôt.

Lenže politikárčiť navodzovaním ilúzie o rozpočtovom provizóriu znamená tiež strašiť investorov a škodiť Slovensku.“

…a pridáme pre istotu výklad rozpočtového provizória zo zákona:

Rozpočtové provizórium

(1) Ak nie je rozpočet obce alebo rozpočet vyššieho územného celku na nasledujúci rozpočtový rok schválený orgánom obce alebo orgánom vyššieho územného celku príslušným podľa osobitných predpisov 18) do 31. decembra bežného roka, hospodári obec alebo vyšší územný celok podľa schváleného rozpočtu obce alebo rozpočtu vyššieho územného celku predchádzajúceho rozpočtového roka, pričom výdavky uskutočnené počas rozpočtového provizória nesmú v každom mesiaci rozpočtového roka prekročiť 1/12 celkových výdavkov schváleného rozpočtu obce a rozpočtu vyššieho územného celku predchádzajúceho rozpočtového roka. Výnimku tvoria výdavky uskutočnené počas rozpočtového provizória, ktoré sa uhrádzajú v súlade s termínmi splácania dohodnutými v predchádzajúcom rozpočtovom roku a výdavky uskutočnené počas rozpočtového provizória na povinnú úhradu podľa osobitných predpisov. Počas rozpočtového provizória obec a vyšší územný celok nemôžu poskytovať dotácie podľa § 7 ods. 4 a § 8 ods. 5; to neplatí, ak poskytovanie dotácií obcou a vyšším územným celkom ustanovuje osobitný predpis. 17c)

(2) Obec a vyšší územný celok počas rozpočtového provizória schvaľujú rozpočet na príslušný rozpočtový rok najneskôr do 31. decembra bežného roka. Rozpočtové príjmy a výdavky uskutočnené počas rozpočtového provizória sa zúčtujú s rozpočtom obce a s rozpočtom vyššieho územného celku po jeho schválení.

III.časť rozpočtový proces §11 583/2004 zb.zákon o rozpočtových pravidlách územnej samoprávy

Mostné provizorium zdroj ASB sk
provizorium Šatov Znojmo EXprojekt sro

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *