Koniec “dobrých” časov…

Na záplavu informácií a materiálov z médií, prevažne ešte “alternatívnych”, musí reagovať aj naša webstránka. Pokúsime sa to urobiť ale po svojom: uverejnením článkov a informácií z ekonomiky zo sveta a komentárom Klubu národohospodárov Slovenska.

Zaraziť nás musí náhľad blogerov v septembri 2019, ktorý reprezentuje tento blog z webky Pravda od Devany, blogerky, ktorá je zvyčajne poetická a ekonomické i politické veci “nerieši”: https://devana.blog.pravda.sk/2019/09/18/sprava-o-uspesnom-konci-slovenska/ cit: “Čo čaká tento štát a jeho občanov, ak sa nedokážu poučiť z falošných sľubov a rečí a úlisných úsmevov z billboardov? … Veď aký je to štát, chudobný, nemajúci skoro žiaden majetok, ktorého sa dobrovoľne vzdal tak, že ho predal za judáššky groš iným? … Aký je to štát, ktorý sa vzdal vlastnej suverenity a bez sebaúcty sa stal kolóniou?…
Tridsať rokov sa naša republika potáca na okraji priepasti, do ktorej sa ju mnohí svojou túžbou po moci, chamtivosťou, a servilnosťou snažia dostať…”

Už je to tak ďaleko, že sa takto verejná mienka a náhľad na súčasnosť u nás prejavuje? V roku 2008 pred prevalením sa svetovej – globálnej finančnej krízy sme boli optimistickejší…a aj akčnejší. A dnes? Kam schovávame tie správy o konci dobrých časov zo sveta?

“Nad světovou ekonomikou se stahují mračna”

napísal 10.septembra 2019 portál Časopis Argument :http://casopisargument.cz/2019/09/10/nad-svetovou-ekonomikou-se-stahuji-mracna/ a z neho citujme: “Centrální banky budou spouštět další stimulační programy. Špatná průmyslová data z Německa a z trhu práce v USA prohlubují chmury.“…”I Německo vysílá znepokojující signály. Guvernér ECB Mario Draghi je na odchodu, ale je možné, že i tak se bude zvažovat další snížení sazeb, eventuálně přijde ke slovu další balíček kvantitativního uvolňování.”

Jak a proč vznikne příští hospodářská recese?

cituje časopis Argument 6.09.2019 ekonóma Nouriela Roubiniho a preberá jeho tvrdenia: http://casopisargument.cz/2019/09/06/anatomie-blizici-se-recese/ a citujme: “Roubini tvrdí, že finanční krize roku 2008 byla negativním poptávkovým šokem. Další recese ale podle něj bude mít jiné kořeny – permanentní negativní nabídkové šoky dané čínsko-americkou obchodní a technologickou válkou. Snaha odstranit škody nekončícími monetárními a fiskálními stimuly nebude řešením.”…”Podle Roubiniho jsou ve hře tři negativní nabídkové šoky, které mohou způsobit globální recesi do roku 2020. Týkají se mezinárodních vztahů Číny a USA a žádný z nich, varuje Roubini, není „opravitelný“ proticyklickými nástroji makro politiky.“…

První šok se týká čínsko-americké obchodní a měnové války. Druhý šok je otázkou nové studené války mezi oběma zeměmi kvůli technologiím. Jejich rivalita nese znaky tzv. Thúkydidovy pasti, obě země se snaží ovládnout technologie budoucnosti, od umělé inteligence po 5G. Třetím rizikem jsou podle Roubiniho dodávky ropy …”

Tyto tři šoky, (vypočítává Roubini), by měly stagflační efekt.

Rostly by ceny dováženého zboží, vstupů, technologických komponent, energie.

A co je horší, americko-čínský konflikt už pohání proces deglobalizace, neboť firmy nemohou počítat se stabilitou výrobních řetězců.

Obchod se bude „balkanizovat“, píše americký ekonom, čímž se zvýší globální výrobní náklady. Obchodní a měnové války se navíc vzájemně posilují.

“Vývoj ve zpracovatelském průmyslu už indikuje recesi. Prozatím to „drží“ soukromá spotřeba. Pokud by ale vzrostla cena importovaného zboží, pak by příjem domácností i jejich důvěra dostala úder. Následkem by byla recese v globální ekonomice.”

…a ešte trochu strašenia od alternativneho prúdu informácií:

“2021: Příští ekonomická krize”

video z youtobe od Ivy Müllerové https://www.youtube.com/watch?v=-2JBSoICSuM …ale to už je na každom z nás ako to bude vnímať…

A čo my tu v našej ekonomike na Slovensku? Pripravení? Spokojní?

ten náš komentár by mal byť erudovaný s ekonomickými argumentami, ako sme na tom dnes dobre (“…ešte sme sa nikdy nemali lepšie…”, hovoria politici a experti bánk), ale bude iba varovným.

“Slovenský zázrak”fotokoláž z facebook /volimspravne…

V TA3 relácii povedal moderátor Braňo Dobšinský: „Dôvera v systém sa otriasa v základoch…“...ale nemyslel tým systém globálnej ekonomiky a kapitalistického výrobného a spoločenského systému. Dovolil som si len parafrázovať jeho vyjadrenie určené premiérovi SR Petrovi Pellegrinimu v relácii „Politické leto podľa Smeru – SD“ z 15.09.2019, kde chcel grilovať premiéra republiky v otázkach korupcie, mafiánstva a predvolebných snáh politikov pred voľbami v 02/2020. Pellegrini sa pritom tiež vôbec nezaoberal ekonomikou a sociálnymi problémami, riešil plat generála SR Balciara a obhajoval ho…a ešte rieši kto a kedy sa stretol s Kočnerom…prípadne že obedy zadarmo nie sú grátis…(vôbec nerozumie kapacitám a organizačnému zázemiu ani len jedální, marketingový nápad nebol organizačne premyslený)…

A tak tú smutnú úlohu varovania obyvateľstvu Slovenskej republiky, že sa blíži koniec dobrých časov (pre mnohých ani doteraz dobré neboli) a že dôvera v systém sa otriasa v základoch (a teda v systém globálnej korporátnej ekonomiky a sociálno-ekonomický systém kapitalizmu, ktorý sme prijali ro roku 1990) preberá Klub národohospodárov Slovenska na svoje plecia.

Tu už nepôjde o voľby do NR SR a boj o vládu v Slovenskej republike po februári roku 2020. Tu ide o to, ako budeme schopní reagovať my na malom päťmiliónovom Slovensku na globálnu hospodársku recesiu v 2020 a otvorené prepuknutie globálnej hospodárskej krízy v roku 2021, ak máme tak otvorenú a spracovateľskú ekonomiku na Slovensku.

Ako budeme reagovať na rast cien dovážaných tovarov, ak majú takmer výhradne doma maloobchod v rukách svetové obchodné reťazce a siete a tak dovážame cez importérov aj 60 aj viac percent potravín? Ako budeme reagovať na rast vstupov do výroby a rast vstupov aj v technológiách infraštruktúr pre štát i rast cien energií? Dobre, cudzí investori až teraz odhalia pravdu, prečo prišli na Slovensko: pri strate ziskov budú zatvárať prevádzky kvôli vysokým cenám vstupov a budú prepúšťať? Veď už teraz sa objavili “prvé lastovičky” US-Steel a ďalší…

Ako budeme reagovať na procesy deglobalizácie, keď sa cudzí investori začnú sťahovať domov a zanechajú tu hnedé pásma po montovniach a suché betóny na bývalých orniciach po priemyselných parkoch?

Ako sme pripravení na “balkanizáciu” svetového obchodu, teda rozpad globálnych predajných infraštruktúr, ak my vôbec nemáme rozvinutý systém zahraničného obchodu a štát sa tým ani príliš nezaoberal, keďže trpí sebaklamom, že sme “exportná automobilová veľmoc”? (u nás sa autá v montovniach vyrábajú a evidujú sa aj v štatistike, ale predaj ide úplne mimo nás)

A nakoniec: Ako dokážeme v recesii a krízi kontrolovať a regulovať chod nášho hospodárstva na Slovensku, ak sme zviazaní menou práve s tými krajinami, ktoré budú svoju krízu riešiť na náš úkor?

No, nezdá sa mi, že by o týchto otázkach boli tie predvolebné bitky politikov a politických strán o získanie moci v zákonodarnom zbore NR SR a vo výkonnej moci vlády Slovenskej republiky v roku 2020. Dáme sa krízou zaskočiť ako naše dopravné podniky každoročne prvým snehom?

To tu ozaj nik nebude mobilizovať pred recesiou a krízou slovenskú spoločnosť? Už sme až tak hlboko kolóniou Európy? Ing.Peter Zajac-Vanka, predseda Spolku národohospodárov Slovenska(18.9.2019)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *