Keťasenie súkromných predajcov na štátnej úrovni: ceny energií na Slovensku

Blesková reakcia na správu o „nevyhnutnosti“ zvyšovať ceny energií pre obyvateľstvo Slovenska v 2020

autorský článok Ing.Peter Zajac-Vanka, predseda Spolku národohospodárov Slovenska, 5.12.2019

Potrebujeme my na Slovensku riešiť zásadným opatrením a investíciami energetické potreby slovenskej spoločnosti?

Lebo ak NIE,

tak prečo zvyšovať ceny energií, ktoré vyrábame tu a u nás v zainvestovanej výrobe na Slovensku? A prečo zvyšovať vôbec ceny obyvateľom Slovenska? Keď sa energia vyrába TU A ZO SLOVENSKÝCH ZDROJOV?

zdroj foto:seas

Odpoveď z médií a od vlády: (ústami Ing.Ľ.Jahnátka, predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví) „Príčinou sú rastúce ceny komodít energií na burzách a napr. na českej burze až nárast 28,1 % a rast cien komodít na europskych burzach je o 20 percent a preto podla dodávateľov by dokonca mala narásť cena v SR o viac ako 14 %.“

…a že sa teda zásahom Úradu pre reguláciu… ceny „upravujú“ od 1.januára 2020 takto:

Cena elektrickej energie o 7,63 % a to je v prepočte viac ako o jedno euro pre domácnosť…

Cena dodávky tepla o 1,9%

Cena dodávky vody o 1,05%

rast cien plynu bude o 3,95% , atď…

Takže „vďaka bohu že máme Úrad?“… A nemal by ten Úrad trestať výrobcov a predajcov energií na Slovensku za to, že z nákladov poskladaných obyvateľstvom Slovenska v histórii za ostatných 30 – 45 rokov nie sú schopní zabezpečiť ceny elektriny, tepla a aj vody LACNEJŠIE ako je svetová úroveň cien? Alebo kupujeme našu vlastnú vyrobenú elektrinu na burzách vo svete?

mochovce Jadrová elektráreň

Asi iba mileniáni, teda mladé ročníky narodené okolo roku dvetisíc , si môžu naivne myslieť, že elektrárne, vodárne, plynárne a plynovody, sem boli importované až po 17.novembri 1989 a pred „nežnou“ sme tu žili v chalupách vykurovaných drevom a vodu ťahali zo studní… (no, boli aj také dedinky)

My ostatní vieme, že dobre vybudované vodné diela, ktoré dokázali elektrifikovať Slovensko po 2.svetovej vojne, elektrárne, Vážska kaskáda, ale dokonca i atómové elektrárne, Vodné dielo Gabčíkovo po roku 1992, to všetko bolo financované zo štátneho rozpočtu nech už tu bol politický režim akýkoľvek, teda platili sme si to my všetci a pre seba. A potom v tom privatizačnom liberálnom ošiali a rozkrádačkách, keď „sa zhaslo“…sem prišli zahraniční investori a prevzali – (či – odkúpili za babku?) výrobu energií – a ani príliš neinvestovali. Napríklad Vodné dielo Gabčíkovo po vrátení do štátnych rúk išlo rovno do rekonštrukcie za štátne peniaze, AE Mochovce, to je stavba „tisícročia“ a nie a nie ju podnikateľ ENEL ukončiť….

Vodné dielo Gabčíkovo a elektráreň

O privatizácii distribútorov elektriny, vody, plynu ani nehovoriac – pretiekli tu milióny, ba miliardy Eur do transferov, do dividend, ale na technickom zhodnocovaní sietí sa to neodráža – ba práve naopak, ak sa vyskytujú problémy, dá sa to spotrebiteľom zaplatiť. Nebola však odvaha zdôvodniť zvyšovanie cien ani len argumentom, že treba opravovať a investovať do rozvodov a do sietí,

a všetko sa skrylo pod výhovorku, že „sme na svetových trhoch a tie zvýšili ceny, takže sa od toho musíme i my odraziť“….takže predávame občanom tu vyrobenú energiu za svetové ceny…

Slovenské elektrárne „neboli vyrobené v 2002“, oni boli odkúpené…zdroj foto seas

lenže slovenské obyvateľstvo nie je negramotné a hlúpe:

Zvyšovanie cien z titulu rastúcich cien na burzách a na svetových trhoch treba rázne odmietnuť: u nás sa energie, teplo a voda distribuuje a vyrába v našich zariadeniach a pre naše obyvateľstvo, mali by vychádzať z výrobných kalkulácií s maržou, ktorá je korektná…

Takže pár faktov ako to je napríklad v elektrárňach na Slovensku:

citácie sú z linkov sprístupnených verejnosti https://www.seas.sk/zakladne-udaje

Slovenské elektrárne v roku 2018 celkovo vyrobili 18 638 gigawatthodín elektriny. Čistá dodávka elektriny Slovenských elektrární dosiahla 16 778 GWh. Vďaka jadrovej a vodnej energii takmer 90 % elektriny dodanej do siete bolo bez emisií CO2 – z produkcie jadrových, vodných, fotovoltických elektrární a spoluspaľovaním biomasy.

Svorková výroba

Graf zobrazuje výrobu zo zdrojov spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. Ak si prajete zobraziť historický graf s celkovým vývojom výroby a spotreby elektrickej energie na Slovensku od roku 1983, kliknite sem.

V roku 2018 Slovenské elektrárne vyrobili 831 GWh tepla pre teplárenské účely. Z tohto bolo v lokalite AE Bohunice vyrobených 466 GWh a v Elektrárňach Nováky 273 GWh. Ostatné prevádzky Slovenských elektrární vyrobili 92 gigawatthodín tepla.

Akciová spoločnosť Slovenské elektrárne vznikla 21. januára 2002 ako nový subjekt z majetkovej podstaty a právny následník Slovenských elektrární, a.s., od ktorých bola k tomuto dátumu oddelená Prenosová sústava a Tepláreň Košice.

Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Slovenská republika s podielom 34% (v mene štátu koná Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky) a spoločnosť Slovak Power Holding BV (SPH) s podielom 66%. Energetický a průmyslový holding, a.s., 28. júla 2016 uzavrel prvú fázu vstupu do Slovenských elektrární a stal sa päťdesiatpercentným akcionárom spoločnosti SPH. Ďalších 50% SPH ostalo zatiaľ vo vlastníctve skupiny Enel.

Enel SpA prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Enel Produzione SpA 18. decembra 2015 podpísala zmluvu so spoločnosťou EP Slovakia BV, dcérskou firmou Energetického a průmyslového holdingu, a.s., o predaji podielu Enel Produzione v spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. Predaj prebehol formou prevodu celého 66-percentného podielu spoločnosti Enel Produzione v Slovenských elektrárňach na novovzniknutú firmu SPH. EP Slovakia môže získať až 100% základného imania SPH, pričom prevod SPH na EP Slovakia prebieha v dvoch fázach.

V rovnakej veci 21. decembra 2015 Ministerstvo hospodárstva SR a Enel Produzione podpísali Memorandum.

„Slovenské elektrárne, a.s., sú spoločnosťou, ktorej hlavnou podnikateľskou činnosťou je výroba a predaj elektriny. Podľa disponibilného inštalovaného výkonu sú Slovenské elektrárne najväčším výrobcom elektrickej energie na Slovensku a jedným z najväčších v strednej a východnej Európe. Spoločnosť tiež vyrába a predáva teplo a poskytuje podporné služby pre elektrizačnú sústavu. Slovenské elektrárne disponujú 4 175,92 MWe hrubého výkonu a majú ideálny výrobný mix – jadro, vodu a klasické zdroje. Prevádzkujú 31 vodných, 2 atómové, 2 tepelné a 2 fotovoltické elektrárne„.

„Cieľom spoločnosti je bezpečne, spoľahlivo, efektívne a konkurencieschopne vyrábať, predávať a obchodovať s elektrinou a teplom, bezpečne zaobchádzať s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoreným jadrovým palivom, pri trvalom znižovaní negatívnych vplyvov výrobných procesov na životné prostredie. Až 90% elektriny vyrába bez emisií oxidu uhličitého – najmä využitím vody a jadra.“

VÍZIA A POSLANIE SPOLOČNOSTI

Poslanie

Bezpečne a ohľaduplne k životnému prostrediu
vyrábať a dodávať cenovo dostupnú energiu
pre všetkých našich zákazníkov.

Vízia

Byť najbezpečnejším, najinovatívnejším
a konkurencieschopným výrobcom energie
v strednej a východnej Európe, vytvárajúcim
hodnoty pre našich zákazníkov
, akcionárov
a zamestnancov.

ENERGETIKA NA SLOVENSKU

zdroj: https://www.seas.sk/energetika-na-slovensku

Záverom

Ak sme im dovolili tu podnikať a tu pôsobiť, tak nech na nás neskúšajú praktiky kolonizátorov z afrických bušov, že „masa Bob“ nám dodá a my to „spapáme“…aj keď chápeme, že bohatnutie je veľmi atrakívna činnosť, najmä ak sme nič nevybudovali a lacno to nakúpili.

,

One Reply to “Keťasenie súkromných predajcov na štátnej úrovni: ceny energií na Slovensku”

 1. A už sme to dali aj na blog do Pravdy:
  https://klubnarodohospodarov.blog.pravda.sk/2019/12/06/kto-potrebuje-zvysovat-ceny-energii-a-preco/
  Kto potrebuje zvyšovať ceny energií a prečo?
  6. decembra 2019 08:57, Prečítané 16x, klubnarodohospodarov, Nezaradené
  Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vyhlásil nové zvyšovanie cien energií, ale aj vodného a stočného, pre obyvateľov Slovenska. Už po koľký raz…ale prečo? Lebo „ceny na svetových burzách v tejto komodite rastú?“ Dovážame už aj elektrinu a vodu? Že nie a že predsa si tu sami elektrinu vyrábame?
  a so záverom:
  Štát by mal byť šikovný a oddeliť ceny energií pre domácnosť od cien energií na investičné účely pre veľké podnikateľské subjekty, napríklad pre automobilky, oceliarne a podobne…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *