Je osud jedného Glvača na Slovensku viac ako osud tisíc osemsto na dlažbu vyhodených zamestnancov „Kačky“?

povzdych…

Celá slovenská mediálna sféra a všetci politici či už v parlamente alebo mimo sa dojímajú a rozčuľujú nad osudom „toho, čo hovoril a kámošil s Kočnerom“…ekonomicky pritom ide o to, či pán poslanec NR SR bude mať naďalej tých povedzme 4.500 Eur mesačne na výplate, alebo nie….

Ale zaujíma vôbec niekoho osud tých jedentisíc osemsto zamestnancov skrachovanej siete obchodov Kačka, ktorí od augusta nedostali výplaty a o ktorých hovorí minister práce, že si nájdu prácu všade lebo je voľných osemdesiattisíc pracovných miest na Slovensku?

Viem že v rozhorčení už chrlím čiastočne demagógiu…skúste to ale takto povedať v rodinách tých žien a mužov, ktorých jediným finančným príjmom bola výplata za ich prácu zamestnanca v obchodoch Kačka a ktorí nedostali už 60 dní peniaze z výplaty – alebo nie celú výplatu!

Skúste ísť do tých rodín, reportéri a investigatívni novinári a pýtajte sa tých ľudí, z čoho žijú!

Oni s Kočnerom neobcovali! Takže nie sú pre novinárov zaujímaví?

Ak by Kočner teraz z basy poslal tým tisíc osemsto ľuďom po 800 Eur na výplaty, to by bol politický a jánošíkovský ťah…myslím, že by sa slovenská politika zosypala …

ale v skutočnosti sa deje bieda a osud týchto ľudí je predzvesťou, ako to bude vyzerať so slovenským obyvateľstvom – zamestnancami počas poriadnej krízy, keď budú krachovať iné podniky a po desiatkach za mesiac…

Potom už bude neskoro informovať o tom takto „jemne a v rukavičkách“ ako to robia (aspoň) niektoré noviny:

Citujem trochu s „vypichnutím “ dramatickej situácie:

O situáciu v Kačke sa zaujíma premiér: tisícosemsto ľudí na dlažbe je trochu priveľa i na kapitalizmus

Začiatkom októbra stovky nahnevaných zamestnancov vtrhli do kancelárie generálneho riaditeľa obchodnej siete Kačka, Chlebuša. Týmto vadili nielen dlhodobo nevyplatené mzdy, ale aj komunikácia s vedením. Len včera pobočka Sociálnej poisťovne v Lučenci informovala, že zatiaľ eviduje 55 žiadostí o dávku z garančného poistenia zo strany tohto reťazca.

I tak sa aspoň jeden novinársky zdroj pokúsil o slohovú prácu na bulvárnu tému:

takže ich tu citujeme:

AKTUALIZOVANÉ Predajne skrachovaného predajcu potravín Kačka prevezme jeho domáci konkurent Kraj. Podľa informácii Denníka S má ísť o desiatky obchodov.

Aktualizované o postoj premiéra Petra Pellegriniho.

Návrh na konkurz podalo vedenie reťazca Kačka ešte koncom augusta tohto roka po tom, ako banka spoločnosti zmrazila účty. V polovici septembra Kačka vypredávala tovar a následne zatvárala predajne. O vyhlásení konkurzu na majetok Potravín Kačka rozhodol Okresný súd Banská Bystrica 7. októbra.

Obeťou krachu Kačky sa stali zamestnanci, ktorým pre blokované účty Kačka nevedela vyplatiť mzdy. „Tie by mali byť pokryté garančným fondom,“ uviedol generálny riaditeľ firmy Wieslaw Chlebuś. Začiatkom októbra však stovky nahnevaných zamestnancov vtrhli do Chlebuśovej kancelárie. Tým vadili nielen dlhodobo nevyplatené mzdy, ale aj komunikácia s vedením. Len včera pobočka Sociálnej poisťovne v Lučenci informovala, že zatiaľ eviduje 55 žiadostí o dávku z garančného poistenia zo strany tohto reťazca.

Generálny riaditeľ Wieslaw Chlebuš ešte v septembri uviedol, že vedenie spoločnosti sa od momentu podania návrhu na konkurz 30. Augusta pokračovalo v snahe hľadať alternatívne riešenie v podobe vstupu nového investora do spoločnosti. „Robili sme v uplynulých týždňoch všetko, čo bolo v našich v silách, aby sme zachovali pracovné miesta, udržali predajne otvorené a mohli pokračovať v dobudovaní nového distribučného centra,“ ozrejmil.

Predajne chce Kraj

Nespokojným pracovníkom však možno svitá na lepšie časy. Podľa informácií Denníka S totiž sieť potravín Kraj plánuje kúpiť desiatky predajní Kačky. Denník S v tejto veci oslovil Stanislava Čajku, generálneho riaditeľa spoločnosti Terno real estate, ktorá prevádzkuje sieť Kraj.

Čajka informácie Denníka S nepoprel, no odkázal nás na hovorcu spoločnosti Mateja Kubinca, ktorý si otázky vyžiadal emailom. „Neviem, či vám budeme vedieť povedať podrobnosti, pretože stále rokujú,“ odpovedal Kubinec na otázku Denníka S, kedy Kraj predajne Kačky odkúpi.

Spoločnosti sme sa pýtali aj na to, že či plánuje prevziať záväzky Kačky, kde sa kupované predajne nachádzajú alebo koľkým zamestnancom by touto akvizíciou zachránili zamestnanie. Po zaslaní odpovedí ich doplníme.

Sieť potravín Kraj spustila svoju činnosť začiatkom minulého roka. Stojí za ňou skupina Terno. Spoločnosť si dala za ciel s Krajom expandovať nielen v Bratislave, kde má najsilnejšie zastúpenie, ale aj v regiónoch.

O situáciu sa zaujíma premiér

O situáciu v spoločnosti sa začal zaujímať aj premiér Peter Pellegrini, ktorý požiadal štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislava Ondruša, aby v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR ohrozeným pracovníkom z obchodného reťazca Kačka venoval maximálnu pozornosť.

Premiér očakáva, že vyše 1,5 tisíca ohrozeným zamestnancom budú poskytnuté všetky zákonné náležitosti, ktoré im vyplývajú z ukončenia pracovného pomeru, a že nenastanú žiadne prieťahy, ktoré by mohli ohroziť životnú situáciu rodín doterajších zamestnancov.

Potraviny Kačka, predtým CBA Slovakia, požiadali koncom augusta o konkurz. Sieť predajní CBA Slovakia vznikla na Slovensku v roku 1991 ešte pod značkou M-MARKET. Odvtedy sa rozrástla na vyše 200 predajní na strednom, východnom a západnom Slovensku a v roku 2019 sa premenovala na Potraviny Kačka.

— Peter Števkov 29.10. dnes 17:15

zdroj: http://denniks.sk/8023/retazec-kraj-planuje-kupit-predajne-skrachovanej-kacky/

...tak že sa Slovensko nehanbí! …fuj

Peter Zajac-Vanka, Spolok národohospodárov Slovenska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *