Agrorezort upozorňuje na nepravdivé informácie týkajúce sa výhrad EK k niektorým zákonom (tlačová správa)

plníme informačnú povinnosť, s ktorou sa na nás obrátili zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory SR

Vážení členovia, Nižšie v maili si vám dovoľujeme preposlať tlačovú správu z MPRV SR.

S pozdravom Mgr. Tatiana Belová
Odbor potravinárstva a obchodu
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

Tlačová správa

Agrorezort upozorňuje na nepravdivé informácie týkajúce sa výhrad EK k niektorým zákonom

  • Európska komisia začala prešetrovanie zákonov o potravinách a neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a ich súlad s európskou legislatívou
  • Koná tak na podnet Slovenskej aliancie moderného obchodu a Slovenského združenia pre značkové výrobky

Bratislava, 9. augusta 2019 – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR upozorňuje na nepravdivé informácie, ktoré začali šíriť niektoré médiá, týkajúce sa komunikácie s Európskou komisiou vo veci zákona o potravinách a zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami.

Európska komisia začala prešetrovanie na základe sťažnosti zo začiatku júla Slovenskej aliancie moderného obchodu, združujúcej zahraničné obchodné reťazce ako je LIDL, Kaufland, TESCO, BILLA, METRO a ďalšie, ktoré predávajú na Slovensku prevažne zahraničné potraviny.

Druhú sťažnosť podalo Slovenské združenie pre značkové výrobky, ktorého členmi sú nadnárodné potravinárske koncerny ako Danone, Dr. Oetker, Coca Cola, Mondelez, či Nestlé, z ktorých niektoré preukázateľne vyrábali, či vyrábajú pre slovenských spotrebiteľov potraviny dvojakej kvality.

Európska komisia Slovensku ešte len oznámila, že začne štandardný proces prešetrovania niektorých ustanovení zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a zákona o potravinách. Ide predovšetkým o podiel domácich výrobkov v letákoch reťazcov, ktoré schválila Národná rada Slovenskej republiky poslaneckým návrhom.

Európska komisia sa s predstaviteľmi dvoch organizácií, ktoré podali sťažnosti stretla v priebehu augusta. Rokovania so zástupcami Slovenskej republiky zatiaľ neprebehli. Prešetrovanie podnetov je pritom štandardný krok, ktorý musí Európska komisia realizovať.

Vzhľadom na zavádzajúce informácie od  „nemenových zdrojov“, ktoré sa objavili v niektorých médiách, agrorezort upozorňuje, že od Európskej komisie neobdržal žiadne informácie preukazujúce rozpor vyššie uvedených ustanovení s európskou legislatívou.

Vyjadrenia niektorých médií, ktoré konštatovali opak sú zavádzajúce a nepravdivé.

S pozdravom,

Mgr. Vladimír Machalík

Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu | Hovorca Kancelária ministra

Dobrovičova 12812 66 Bratislava Slovenská republika

9.9.2019 Vazeni clenovia Zdruzenia

preposielam Vam oznam MPRV SR o tom, ze verejne oznamovacie prostriedky skresluju stav a siria nepravdive informacie tykajuce sa vyhrad EK k zakonu o neprimeranch vztahoch v obchodnom styku a suvisiacich legislativnych dokumentoch, žial, vysvetlivka rezortu je sice krasna, zrejme aj opodstatnena, ale verejnost sa o nej nema ako dozvediet, pretoze verejne oznamovacie media v ramci slobody sirenia informacii nemaju povinnost uverejnit tento dokument od MPRV SR. Takze, prosim, aspon to preposlite svojim partnerom na vedomie. Vopred dakujem za porozumenie a priatelsky pozdravujem   Julo Ing.Julius Forsthoffer PhD
ZVLaL Tajomnik,